

- Головна
- Пошук
- Головна
- Новини та публікації
- Громадянам
- Григорію Сковороді 300 років. Цікаве з життя філософа
Громадянам

Григорію Сковороді 300 років. Цікаве з життя філософа
Пресслужба обласної ради
03 грудня 2022«З усіх утрат утрата часу найтяжча». Григорій Сковорода знав, що каже. І своїми вчинками всіляко показував, що займається тим, до чого лежить його душа.
Мислитель, музика, поет, мандрівник, вчитель, а ще містик, відлюдник і гуманіст. Сковорода дивував, його засуджували, ним захоплювались. Про нього говорили у царських палатах, з ним бесідували в українських селах, його запрошували викладати в колегіумах і виганяли звідти. Бо не викладав, «як заведено».
Григорій Сковорода народився на Полтавщині у родині спадкових козаків. З дитинства мав особливий хист до навчання. Батьки підтримали його бажання пізнавати нове і відправили 16-річного Григорія вчитися до Києво-Могилянської академії – першого вищого навчального закладу в Україні. Там він вивчав філософію та мови: латинську, грецьку, церковнослов’янську, польську, німецьку тощо.
Мав велику тягу до музики. Навчився гри на сопілці, флейті, скрипці, гуслях, лірі, бандурі. Співав у хорі. Його навіть відібрали до придворної капели російської імператриці. Проте в царських дворах не затримався і під час одних гастролів Україною покинув нав’язаний йому колектив і залишився у рідних краях.
Григорій Сковорода за життя мав і викладацький досвід. Але через своє вольне мислення й відхід від стандартів надовго у освітніх закладах не затримувався. До слова, працюючи педагогом у Харківському колегіумі, мав власну систему оцінювання. Замість балів він писав оригінальні характеристики, а саме «вельми туп», «справжнє безглуздя», «досить гострий», «звєрок востроє» тощо.
У 47 років вирішив податися у мандрівку, яка тривала 25 років, аж до його смерті. Відтоді він почав записувати свої філософські ідеї, вірші, байки, розповідав людям про шлях до пізнання й справжній шлях до Бога. Люди слухали, бо пояснював Сковорода просто й доступно.
До прикладу, велике значення філософ наділяв серцю. Він казав, що ми, українці, живемо серцем. Серце є для нас джерелом нашої мудрості й глупоти, доброти й злостивості, бажань і надій, фантазій і знання. Він вважав, що людське серце є оселею Бога. І що серце – самісіньке єство людини. Він трактував його і як таємничу Божу іскру, що є в кожному з нас, і як думку, і як бездонну душевну глибину, і як арену вічної борні добра та зла. Словом, «всяк є тим, чиє серце в нім».
Ім’я Григорія Сковороди та його вчення стало відомим. Російська цариця Катерина ІІ якось зажадала побачити «живого філософа». І коли його привели до неї, вся свита розтяглася в поклоні, а Сковорода залишився стояти. На питання, чого це він не вклоняється цариці, філософ відповів: «Не я бажав тебе бачити, а ти сама захотіла на мене подивитися. А як же ти мене роздивишся, коли я перед тобою удвоє зігнуся».
- «З усіх утрат втрата часу найтяжча».
- «Більше думай і тоді вирішуй».
- «Не той дурний, хто не знає… але той, хто знати не хоче».
- «З видимого пізнавай невидиме».
- «Хто соромиться визнати недоліки свої, той з часом безсоромно виправдовуватиме своє невігластво, яке є найбільшою вадою».
- «Хто швидко приліплюється до нової думки, той швидко від неї і відпадає».
- «Життя наше – це подорож, а дружня бесіда – це візок, що полегшує мандрівникові дорогу».
- «Чисте небо не боїться блискавки та грому».
- «Що швидко запалюється, те раптово гасне».
Інші новини
У регіональному центрі «Інваспорт» займаються 220 буковинців
Незабутні. Руслан Тимофей: історія Героя
Комплексна допомога при інфаркті – в Чернівецькій обласній лікарні
Тринадцятьох вихованців обласної дитячо-юнацької спортивної школи зарахували торік до складу збірних України
Вижницький район отримав від польських партнерів карету «швидкої»
У Кам'янецькій громаді заклали основу для майбутнього парку
Буковинські медики передали допомогу для фронту
Соціальна пральня для переселенців працює в селі Іспас
Микола Гуйтор зустрівся з румунськими фотокореспондентами
На Буковині триває обласний етап Всеукраїнських учнівських олімпіад
На фасаді Малятинецької школи встановили меморіальну дошку захиснику Василю Шилипенді
У центрі «Юність Буковини» відбувся фестиваль «Колядує зима»
Незабутні. Сергій Скальд: історія Героя
Нове потужне обладнання отримала Чернівецька обласна дитяча лікарня
Читайте новини де вам зручно
Медіатека
- Всі
- Відео матеріали
- Фото галерея