

- Головна
- Пошук
- Головна
- Новини та публікації
- Громадянам
- Десять строїв національного одягу, притаманного різним районам Буковини, представив у Чернівецькій обласній раді етнограф, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк
Громадянам

Десять строїв національного одягу, притаманного різним районам Буковини, представив у Чернівецькій обласній раді етнограф, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк
Пресслужба обласної ради
15 травня 2025Інсталяція від народного майстра – це естетично підібрані образи, які демонструють витончений смак українців.
Представлена, зокрема, колоритна сорочка з гір, вишита на Вижниччині всередині ХХ-го століття. Тут використана давня манера заперізування горботки, про яку нині вже забули.
Ще один образ – притаманний українцям, котрі мешкали з іншого боку гір, у районі Кимполунга. Вишиванка поєднує гуцульську та румунську традиції, а також містить дуже давній орнамент із трипільськими мотивами.
Одна з найдавніших сорочок із колекції Миколи Шкрібляка, які вишивали лише у декількох селах, зокрема, Задубрівці й Чорнівці. Їй близько 150 років. Тут виражена синьо-жовта українська символіка, цікава техніка в’язання гачком, а також літка з металу, який зберігається тривалий час. Манера заперізування горботки використана «у хвостик», або ж «пташка».
Представлено стрій, який був розповсюдженим на території від Вашківців до Чернівців. Вишивка з використанням жовтого і блакитного бісеру у манері скісних сорочок. Пояс і горботка виткані до війни, а сама сорочка з австрійських часів.
Сорочка 30-х років минулого століття з Баламутівки, колишнього Заставнівського району. Була змінена та оздоблена у повоєнні часи. Орнаментика та колористика характерні для Заставни.
Образ, який носили на Глибоччині, у селах, де проживають українці та румуни. Притаманні ознаки – сірий бісер, скісні рукави, тканий пояс.
Делікатна вишивка білим по білому. Представлено сорочку, вишиту одразу після війни на домашньому простинному полотні, якого вже майже не було. Сорочка із села Лашківка, на Кіцманщині, вишита давньою технікою. Тут дрібні стібки, аби виріб довго служив. Прикрашена композицією із виноградним гроном. Дуже вправна господиня могла вишивати таку сорочку 3-4 місяці. Найкраще до неї пасує чорна горботка з білими полосами.
У строї зі Сторожинеччини також переплелися традиції українців і румунів. Колоритний образ із мережкою та поєднанням п’яти технік.
Сорочка, яку носили жінки Північної Бессарабії. Вишита волічкою – ниткою з високоякісної вовни у техніках, які майже забуті. Такі нитки були лише чорного й білого кольорів, у домашніх умовах люди фарбували їх ще у червоний. Шви на цій сорочці називають кучерявими.
Останній стрій – повоєнний. Традиція 1950-1960-х років села Шепіт Путильського району. Поєднання румунського (темні кольори) та українського стилів вишивки.
Завдяки невтомній праці таких майстрів, як Микола Шкрібляк, маємо сьогодні можливість милуватися давнім національним одягом українців. Дякуємо, що бережете нашу історію!
Побачити та дізнатися більше про українські національні строї можна буде під час презентації авторського виставково-видавничого благодійного проєкту «Жінка. Майстриня. Перемога», яка відбудеться 18 травня у Центрі культури «Вернісаж» (вул. О. Кобилянської, 53) о 14:00.
Інші новини
Медики ОКНП "Чернівецька обласна дитяча клінічна лікарня" здали кров на потреби Збройних Сил України
У Чернівцях відбувся випуск нового покоління медиків – молодих фахівців, які поповнять систему охорони здоров’я України та світу
Голова Чернівецької обласної ради Олексій Бойко зустрівся з начальником Чернівецького обласного бюро судово-медичної експертизи Віктором Бачинським
У місті Герца на Алеї слави Героїв встановили ще шість таблиць
Голова Чернівецької обласної ради Олексій Бойко провів робочу нараду з керівниками відділів виконавчого апарату облради
Військовослужбовець повернувся до повноцінного життя завдяки професіоналізму лікарів обласного кардіоцентру
Сторожинецькі волонтери вчергове відвідали захисників на фронті
У Маріборі відзначають 40-річчя Асамблеї Європейських регіонів, а Буковина вперше увійшла до Політичного бюро АЄР
У рідне село Верхні Синівці Тереблеченської громади повернувся захисник Віталій Дамаскін
У Чернівцях обговорили актуальні питання громадського здоров’я
Полеглого воїна з Новодністровська, Євгенія Нагорного, посмертно нагороджено орденом «За мужність» ІІ ступеня
Голова Чернівецької обласної ради Олексій Бойко ініціював вирішення питання доступності адміністративної будівлі на Грушевського для осіб з інвалідністю
Як підтримати та допомогти військовим, які щодня стикаються з новими викликами на передовій
Буковинець посмертно став Героєм України
У Чернівцях вшанували Івана Миколайчука — видатного буковинця, митця світового рівня, який став символом українського кіно
Столичний кардіолог консультував хворих на Буковині. Хірург, завідувач відділення Інституту серця Максим Ротарь приймав пацієнтів у Чернівцях
20-та позачергова сесія Чернівецької обласної ради VIII скликання не відбулася через відсутність кворуму
Як усунути невидиму небезпеку, що чатує на нас у питній воді?
Читайте новини де вам зручно
Медіатека
- Всі
- Відео матеріали
- Фото галерея