

- Головна
- Пошук
- Головна
- Новини та публікації
- Громадянам
- Григорію Сковороді 300 років. Цікаве з життя філософа
Громадянам

Григорію Сковороді 300 років. Цікаве з життя філософа
Пресслужба обласної ради
03 грудня 2022«З усіх утрат утрата часу найтяжча». Григорій Сковорода знав, що каже. І своїми вчинками всіляко показував, що займається тим, до чого лежить його душа.
Мислитель, музика, поет, мандрівник, вчитель, а ще містик, відлюдник і гуманіст. Сковорода дивував, його засуджували, ним захоплювались. Про нього говорили у царських палатах, з ним бесідували в українських селах, його запрошували викладати в колегіумах і виганяли звідти. Бо не викладав, «як заведено».
Григорій Сковорода народився на Полтавщині у родині спадкових козаків. З дитинства мав особливий хист до навчання. Батьки підтримали його бажання пізнавати нове і відправили 16-річного Григорія вчитися до Києво-Могилянської академії – першого вищого навчального закладу в Україні. Там він вивчав філософію та мови: латинську, грецьку, церковнослов’янську, польську, німецьку тощо.
Мав велику тягу до музики. Навчився гри на сопілці, флейті, скрипці, гуслях, лірі, бандурі. Співав у хорі. Його навіть відібрали до придворної капели російської імператриці. Проте в царських дворах не затримався і під час одних гастролів Україною покинув нав’язаний йому колектив і залишився у рідних краях.
Григорій Сковорода за життя мав і викладацький досвід. Але через своє вольне мислення й відхід від стандартів надовго у освітніх закладах не затримувався. До слова, працюючи педагогом у Харківському колегіумі, мав власну систему оцінювання. Замість балів він писав оригінальні характеристики, а саме «вельми туп», «справжнє безглуздя», «досить гострий», «звєрок востроє» тощо.
У 47 років вирішив податися у мандрівку, яка тривала 25 років, аж до його смерті. Відтоді він почав записувати свої філософські ідеї, вірші, байки, розповідав людям про шлях до пізнання й справжній шлях до Бога. Люди слухали, бо пояснював Сковорода просто й доступно.
До прикладу, велике значення філософ наділяв серцю. Він казав, що ми, українці, живемо серцем. Серце є для нас джерелом нашої мудрості й глупоти, доброти й злостивості, бажань і надій, фантазій і знання. Він вважав, що людське серце є оселею Бога. І що серце – самісіньке єство людини. Він трактував його і як таємничу Божу іскру, що є в кожному з нас, і як думку, і як бездонну душевну глибину, і як арену вічної борні добра та зла. Словом, «всяк є тим, чиє серце в нім».
Ім’я Григорія Сковороди та його вчення стало відомим. Російська цариця Катерина ІІ якось зажадала побачити «живого філософа». І коли його привели до неї, вся свита розтяглася в поклоні, а Сковорода залишився стояти. На питання, чого це він не вклоняється цариці, філософ відповів: «Не я бажав тебе бачити, а ти сама захотіла на мене подивитися. А як же ти мене роздивишся, коли я перед тобою удвоє зігнуся».
- «З усіх утрат втрата часу найтяжча».
- «Більше думай і тоді вирішуй».
- «Не той дурний, хто не знає… але той, хто знати не хоче».
- «З видимого пізнавай невидиме».
- «Хто соромиться визнати недоліки свої, той з часом безсоромно виправдовуватиме своє невігластво, яке є найбільшою вадою».
- «Хто швидко приліплюється до нової думки, той швидко від неї і відпадає».
- «Життя наше – це подорож, а дружня бесіда – це візок, що полегшує мандрівникові дорогу».
- «Чисте небо не боїться блискавки та грому».
- «Що швидко запалюється, те раптово гасне».
Інші новини
Викладач Чернівецького національного університету Дмитро Курик став стипендіатом державної програми підтримки видатних діячів освіти
У Круп'янському, що у Волоківській громаді, відкрили меморіальну дошку на честь загиблого воїна Михайла Сідора
У Чернівцях відбулися заходи до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 — 1945 років
Чергове засідання Правління Української асоціації районних та обласних рад (УАРОР) відбулося у Миколаєві
У Чернівцях прочитали лекцію про історію легендарного «Азова»
Орден «За мужність» ІІІ ступеня отримав гірський штурмовик з Буковини Максиміліан Жовтовський
Благодійний футбольний турнір пам’яті загиблого оборонця України Юрія Турлая започаткували у Чернівцях
У Чернівцях сьогодні стартував ХІІІ Міжнародний багатожанровий конкурс-фестиваль «Хай пісня скликає друзів»
У Чернівцях відбувся обласний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») для молодшої вікової групи «Котигорошко»
Захисник Олександр Осовський отримав відзнаку голови Чернівецької обласної ради «Незламні»
Мер німецького міста доправив гуманітарний вантаж на Буковину
«Ліс пам’яті» на честь загиблих воїнів зʼявився на Буковині
Рік тому в Чернівцях попрощалися із 16-ма військовослужбовцями 10-ї гірсько-штурмової бригади «Едельвейс»
У Чернівцях розпочала роботу всеукраїнська науково-практичної конференція «Рак грудної залози, обрані питання «PRO»
На Буковині відбувся обласний етап спартакіади серед допризовної молоді — яскраве свято сили, витривалості та патріотизму
Читайте новини де вам зручно
Медіатека
- Всі
- Відео матеріали
- Фото галерея